Kokořínsko 2015

Kdysi hojně navštěvovaná krása severní částí Středních Čech, která se dnes postupně vylidňuje a její skvosty tak pomalu upadají v zapomnění. Ano, je tomu tak. Hrad Kokořín zná asi mnoho lidí, ale málokdo už ví, že je tato oblast protkána stovkami, ba i tisíci skalními útvary, které nelze jen tak s něčím srovnat.

Nachází se zde ve skalních útvarech vybudované skalní zříceniny, dále četná jezera vzniklá pomocí hrázového systému. Pískovec je krásně tvarovatelný, proto se zde čas od času po cestě na skalách objeví nějaký ten vytesaný obrázek.

Zajímavá místa zde jsou jednak hrad Kokořín, otevřený od dubna do října, dále zřícenina se stejnojmenným jezerem Harasov, sklání překrásná památka Pokličky, u kterých jsem dole u cesty objevil ve skalách vybudovaná nějaká staveníčka bývalého mlýna. Všude kolem jsou nádherně zbarvené skalní útvary, které musí být ještě krásnější v době květu na Jaře, v létě či v pestře zabarveném lese podzimu. Za zmínku dále jistě stojí i samota "Ráj", či skalní útvary Náckova rokle, Boudecká rokle se Skalní kapličkou, Rokle Apatyka, Průsečná Skála, skalní hrad Nedamy nebo Tutanchamon a mnoho dalších…

 

Se spoustou chátrajících objektů v okolí, dříve zjevně turistických soudím, že se oblast stává oproti včerejškům málo navštěvovanou. Osobně si ale myslím, že tato oblast patří rozhodně k těm skvělým, které naše republika má. Docela dost mne zdejší krása oslovila, a nebráním se proto, nabídnutí návštěvy sem do zdejších krajina vám všem ostatním.  

 

Kokořínsko se nachází asi 25km na sever od historického města Mělník, který se vypíná na vyvýšenině nad soutokem řek Labe a Vltavy. Hned pod hradem v Kokořínské Dolině jsou dvě restaurace a jeden hotel. Spát se dá  zcela bez problému kdekoli venku. Okolí k tomu přímo vybízí, jen je potřeba se umět správně chovat!

 

Takže když to shrnu, pokud nemáte žádné plány na víkend, nebo si je na sezónu teprve plánujete, zkuste si na Kokořín vzpomenout, a  já vám zaručím, že nebudete vůbec litovat, a za tím si stojím! Je to typ TOP20 ČR!

 

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE: https://www.wildnis.cz/fotogalerie-z-cest-2015-/#dsc-0048-1024x655-jpg

 

Lukasz