Lauterbrunnen - krása nad horskými jezery

Jednoho sobotního rána jsme vyrazili na výlet do okolí Jungfrauregion. Tomuto okolí dělá kosmopolitní dominanci jednoznačně město Interlaken (cs.wikipedia.org/wiki/Interlaken). Město se rozkládá na březích dvou jezer Thunersee a Brienxersee. Je zde mnoho hezkých věcí, které se dají navštívit, ale pokud se z Interlakenu vydáš jednou z mnoha odboček na jih do městečka Lauterbrunnen, nebudeš určitě litovat.  Z Interlakenu se můžeš dopravit autem, nebo taky využít místních vlakových spojů. 

 

Lauterbrunnen (cs.wikipedia.org/wiki/Lauterbrunnen)je sám o sobě velice krásné horské městečko, jakých se nepotkává hodně. Je zde podél silnice řada dobových domů, a táhne se prakticky celým horním údolím, které je vsazené mezi východní a západní několik set metru vysoké skalní stěny. Po stěnách teče 7 vodopádů, které se díky turismu jako lákadla průběžně opravují. Z městečka vede několika lanových drah do různých směrů. Mne ale konkrétně zajímala spíš železnice směrem nahoru do sedla Klein Scheidegg (2061m n.m.), kam mířili naše kroky. Na stejnojmenném sedle je totiž nádraží, odkud jezdí další dvě tratě horské dráhy. Jedna na druhou stranu údolí, a druhá nahoru na ledovec do sedla Jungfraujoch 3454m (n.m.) (cs.wikipedia.org/wiki/Jungfraujoch). Zde se nachází observatoř, restaurace, anebo taky ledovcové museum se sochami z křišťálového ledu. Cesta až nahoru vyjde cenově asi na 200,- FR, což sice není zrovna levné, ale pro někoho může mít takový výlet cenu zlata. A pak když už zde budeš, kdy se sem ještě vrátíš?

My se ale nahoru vydáváme dle značenách turistických tras, který nás informují o tom, že nám to do vrchní stanice horské dráhy zabere necelé čtyři hodiny chůze. Stoupání je velice ostré, ale nalehko se dá v pohodě jít, a ještě se u toho uvolněně kochat pohledem na velikány kolem a dělat si u toho vtipné narážky na vše kolem :). Asi po 2 hodinách stoupání dorazíme do městečka Wegen. Je to místní sportovní centrum. Nevede sem žádná silnice a tak jsou lidé odkázání na horskou dráhu, která jezdí docela často a vždy tři soupravy po sobě, a to i když je prázdno. Ve Wegenu se má letos konat MS v lyžování, takže to tu přípravami docela tepe. Z toho se dá usuzovat, že zde je veliké lyžařské centrum, což napovídají mapy druhé strany hřebene, kam vede lanová dráha i s vlakem.

My se ale pro dnešek dále dnahoru nevydáváme. Z důvodu výpadku elektrického proudu v celém okolí, a taky kvůli zhoršující se oblačnosti, se v rámci týmové domluvy dáváme me na sestup, abychom navštívili vodopády dole v Lauterbrunnenu. 

Jako turistikou atrakci můžu tuto destinaci víc než doporučit a to v kteroukoliv roční dobu. Je zde opravdu spousta aktivit a atrakcí, u kterých se zabaví opravdu každý. O to víc, že zde i fyzicky slabší nebo nemocní lidé mohou s pomocí horské dráhy, vystoupat až na ledovec, kde uvidí krásu, která bývá často údělem jen vyvolených, houževnatých jedinců. 

Odkaz na fotogalerii z cesty: www.wildnis.cz/galerie/albums-of-the-ways/lauterbrunnen-jungfrauregion-/

Lukasz