Luzern

Poslední letošní víkend ve Švýcarsku jsem se rozhodl strávit ve vyhlášeném okresním městě Luzern (z latinského Lucerna, odkaz: www.stadtluzern.ch/de/).  Slyšel jsem mnoho chvály a ještě více příběhů o tomto městě, a tak jsem zabalil batoh, kameru a vyrazil spolu s kolegy na krásný výlet…

Luzern je nádherné město, rozprostírající se mezi dvěma horami. Na jihozápadní straně Pilatus a opačné Rigi. Na jižní straně od města se rozprostírá Luzernské jezero, do kterého vtéká, městem protékající řeka Reuss, která rozděluje město na dvě části Staré a Nové město. Obě strany spojují dva historické dřevěné mosty. Jeden  z nich se jménem Kapellbrücke je nejstarší střecho krytý dřevěný most  na světě. Uprostřed mostu stojí kamenná strážní věž. Druhý dřevěný most se jmenuje "Most vetešníků" a svou krásnou nezůstává o moc pozadu za mostem prvním. V dnešní době je ve městě samozřejmě více mostů moderní konstrukce.

Město je svou polohou hodně atraktivní a mnoho turistů so zde i přes drahé ceny najde své zamilované místo. Luzern (z latiny Lucerna), je známý svou milionářskou komunitou. Lidé si zde kupují byty a rezidence, jsou zde honosné ale i obyčejné hotely. Střed města je historický skvost, kde barevně vymalované domy střídají romantické uličky, nebo kašny s nádhernými soškami.  Rovněž procházka po břehu řeky mezi dřevěnými mosty není vůbec špatná záležitost. Když člověk vychytá dobré počasí, a jde dále po nábřeží jezera kolem alejí a stromořadí, tak vidí neuvěřitelné scenerie s měnícím se kontrastem modro zelenkavé jezerní hladiny, vzdálenějších lesů a velehor za nimi. Vše dá se říct, v těsné blízkosti nebo na hranicí města.

Od břehů jezera doporučuji odbočit do katedrály svatého Leodegara (Hofkirche St.Leodegar, odkaz: www.kathluzern.ch/st-leodegar-im-hof/). Možná vás překvapí automatické otevírání masivních dřevěných dveří u vchodu. Vnitřní výzdoba je fantazie, která stojí určitě za zhlédnutí. 

Můžu rovněž doporučit pro mne asi nejhezčí panoramatický výhled na město včetně hor. Je to od hradeb na kopečku nedaleko centra. Je zde opravdu velmi hezký výhled na celé centrum, nádraží, mosty, jezero i s Alpami v pozadí. V sezóně se dá vylézt i na hradební věže, ze kterých je vyhlídka ještě zajimavější. Moc dobrá myšlenka je také ta, vzít sebou svačinu a něco na pití, uvelebit se v trávě na dece nebo lavičkách, a užívat si pohled spolu s občerstvením.

Mnoho Švýcarů vám právem řekne, že Luzern je nejkrásnější město Švýcarska,  a já jej takto musím hodnotit taky. I přesto, že nebylo ideální počasí, chodili jsme velkou část dne v mlze, tak bylo město naprosto skvělé. Odpoledne nás dokonce na vyhlídce příjemně překvapila roztrhaná obloha s dominantními horami vzadu, a celé město jsme tak měli rázem na dlani.

 

Plánujete-li z jakéhokoliv důvodu cestu do Švýcarska, určitě si udělejte čas pro návštěvu tohoto města. Jako jedno z mála měst stojí za to, Luzern navštívit. Svoje skvosty zde najde turista, romantik, salámista i člověk, který nemůže moc chodit.

Lukasz