Neznalost tě neomlouvá

Dnes se mi otevřela jedna zvláštní kapitola všedních dnů. Ono to vlastně začalo jednoho krásného dne, kdy jsem se přestěhoval z venkova do nového bydlení v Brně Černovicích. Celou dobu jsem se snažil žít pořáně, neporušoval nějak výrazně zákony nebo přestupky a jiné záležitosti. Samozřejmě jako ostatní, ani já nejsem svatý, a občas jsem se tu a tam provinil. O tom tenhle článek není...

 

Celou dobu jsem si říkal, že žiju správně, že jsem čistý, až do doby, kdy mi byla v dubnu doručena poštovní obsílka o tom, že se mám dostavit na přestupkovou komisy Městské policie v Brně na ulici Křenova. Při řešení problému jsem přišel na to, že tam mám ne jeden, ale celkem tři přestupky za špatné parkování. Bylo mi sděleno, že jsem parkoval v protisměru, a tak jsem vše bez debat uhradil. Byl jsem vděčný, že se vše srovnalo relativně v míře a byl vděčný za to, že jsem o něco chytřejší.

A tak jsem si dál jezdil s tím, že už neporušuji žáné přepisy, až do dne, kdy mi telefonicky taťka sdělil, že mi došla doporučená zásílka na mou adresu trvalého pobytu, kterou mám stále na venkově. Bylo to převolání na přestupkovou komisy, a opět za špatné parkování. To bylo v úterý večer. Ve středu odpolene jsem našel za stěračem lístek o přestupku za špatné parkování během blokového čištění s tím, že se mám o  dnů dostavit k projednání na stanici Městské policie v Brně na ulici Křenova. I kyž jsem byl ze všeho rozmrzelý, tak už v tuto chvíli jsem byl rád, že mne neodtáhli a nechali auto na místě.

 

Dnes jsem se ze stanice vrátil a byl jsem docela překvapený, co jsem se ozvěděl. Ke zmíněnému blokovému čištění jsem neměl co říct. Prostě jsem si nevšiml značek a před značkou kde bydlím, která stále bokem silničky, kde parkujeme, bylo zaparkováno auto. Řekl jsem bez debat: "Ano, má vina." Dozvěděl jsem se ale, že mám další dva přestupky za parkovaní jako bonus k tomu. Po krátké debatě jsem zjistil, že celou dobu parkuji na silnici, kde se parkovat nemůže, a niko mi to doposud neřekl.  Úzká obousměrná silnička musí mít 3+3m volné pro průjezd ostatích voziel. Pokud budeme parkovat na jednom kraji, tak průjezd volný nebude. Co mne na tom všem zaráž nejvíc, je to, že za celou dobu všech 6 přestupků jsem našel jen v posledním případě lístek o přestupku za stěračem, a tudíš ani netušil, že celou dobu dělám něco špatně. Městská policie totiž nemá povinost lístky za stěrač dávat. Ani nevíte jakou nesmírnou radost mi udělalo blokové čištění, protože bez něj, bych asi stále parkoval poněkud špatně.

 

Takže když to shrnu, mám z toho obrovské životní moudro do života...

 

Za prvé - když už dostaneš za stěrač, nebo osobně od kohokoliv oznámení o přestupku nebo pokutě, tak to ne vždy musí znamenat katastrofu. V tomto případě mi to pomohlo objevit něco důležitějšího, a jsem za to už teď moc rád a děkuji za to!

Za druhé - když si budeš myslet, že dělaš všechno moc dobře, tak se koukej kolem na značky a symboly, kterými si potvrdíš, jestli opravdu to co děláš, je skutečně v souladu s pravily ostatních, protože nejsi na Světě sám, a okolí se řídí pravidly, které jsou dány vyšší mocí.

Za třetí - to že děláš něco špatně neznamená, že to poznáš hned. To co zasadíš, vyklíčí až za delší dobu. Proto měj oči otevřené.

 

Na závěr bych jen dodal, že možná stojí za to, ohlénout se v současném životě kolem sebe, jestli nedělám něco špatně. Všímat si značek a znamení, která by to ukázala. Ukázala to, zda něco nepřehlížím, jestli jsem opravu v životě tak dobrý, jak si myslím, jestli neporušuji pravila, která jsou dána vyšší mocí...

 

 

Lukasz